Purchase & Sale Problems ( Week 22 Practice)
1. How much (in dollars) do 10 pieces of chocolate cost if 100 pieces cost $20? 2. Mary can buy a dozen candy bars for 60 cents. If she spends $6 on the candy bars and sells them for a total of $7.2, how much will she charge (in cents) for each candy bar? 3. Julia spent $12.00 on the pencils and sold them for a total of $20.40. If 12 pencils cost $1.20 when being bought, how much did she charge (in cents) for each pencil when she sold it? 4. A shipping company charges $2.45 for a package that weighs under 2 pounds. It charges 40 cents for each additional pound over 2 pounds. How much (in dollars) will it cost to ship a 65 pound package? 5. 121 pounds of sugar are packaged into boxes each containing pounds of sugar. Each box is then sold for $1.38. How much money is made from selling all the sugar (in dollars)? Round your answer to the nearest cent.