Purchase & Sale Problems ( Week 22 Evaluation) 1. How much (in dollars) do 100 pieces of chocolate cost if 10 pieces cost $1? 2. A group of students raised money for their newly organized basketball team by making lemonade. Each cup of lemonade cost them 15 cents and was sold for 45 cents. If 112 cups of lemonade were made and all sold out, what was the profit (in dollars) they made? 3. Sofia can buy a dozen candy bars for 84 cents. If she spends $16.8 on the candy bars and sells them for a total of $24, how much will she charge (in cents) for each candy bar? 4. Mary spent $13.20 on the pencils and sold them for a total of $24.00. If 12 pencils cost $1.32 when being bought, how much did she charge (in cents) for each pencil when she sold it? 5. Michael was going to sell 150 donuts at 40 cents each. 30 donuts were damaged and could not be sold. At what price (in cents) must each of the remaining donuts be sold so that he could get the same amount of money as he would have gotten from the 150 donuts? 6. John paid $10.80 tax when he bought a bicycle. The tax rate was 6%. What was the cost of the bicycle without tax (in dollars)? 7. After a 25% discount, a DVD player cost $120.00. What was the original price of the DVD player? 8. Kevin paid a $503.36 (tax included) when he bought a computer. The tax rate was 4%. What was the cost (in dollars) of the computer without tax? 9. 85 pounds of sugar are packaged into boxes each containing pounds of sugar. Each box is then sold for $1.87. How much money is made from selling all the sugar (in dollars)? Round your answer to the nearest cent. 10. A certain brand of canned food is usually sold at 3 cans for $2. Suppose the price is changed to 4 cans for $2.50. How much (in dollars) will be saved for 48 cans at the new price? |