MathToSuccess
Where Practice Brings Success
X
IntroductionGT package Math Olympiad
Math Olympiad 1
Math Olympiad 2
Math Olympiad 3
Math Olympiad 4
Math Olympiad 5
Week 1: Number SubstitutionWeek 2: MeasurementsWeek 3: Sum, Difference & MultipleWeek 4: Fraction & DecimalsWeek 5: Quiz 1Week 6: Solve EquationWeek 7: Geometry (1)Week 8: Counting ProblemsWeek 9: Number CalculationWeek 10: Quiz 2Week 11: Percentage ProblemsWeek 12: Distance, Speed & TimeWeek 13: Work ProblemsWeek 14: Divisibility and RemainderWeek 15: Quiz 3Week 16: Least and MostWeek 17: Word Problems (1)Week 18: Number Thinking (1)Week 19: Combination & Probability (1)Week 20: Quiz 4Week 21: AlgebraWeek 22: Time ProblemsWeek 23: Average ProblemsWeek 24: Multiple & FactorWeek 25: Quiz 5Week 26: Mid-Term ExamWeek 27: Ratio ProblemsWeek 28: Number Thinking (2)Week 29: Data AnalysisWeek 30: Age ProblemsWeek 31: Quiz 6Week 32: Number SequencesWeek 33: Pattern ProblemWeek 34: "Unsolvable" EquationsWeek 35: Money ProblemsWeek 36: Quiz 7Week 37: Geometry(2)Week 38: Logical ReasoningWeek 39: Word Problem (2)Week 40: Number Thinking (3)Week 41: Quiz 8Week 42: Combination & Probability (2)Week 43: Distance, Speed & Time (2)Week 44: Challenge Geometry Questions Week 45: Sum, Difference & Multiple (2)Week 46: Quiz 9Week 47: Probability ProblemsWeek 48: Distance, Speed & Time (3)Week 49: Price & CostWeek 50: Challenge ProblemsWeek 51: Quiz 10Week 52: Final Exam
COUNTS MORE
SHSAT MathSAT MathPrintable Booklet
Math Game My ArchiveFeedbackFAQContact Info
Price & Cost( Week 49 Evaluation)
1.  An item costs $93.60 including sales tax. If the sales tax rate is 4%, what the the cost (in dollars) of the item before the sales tax?
A) 90
B) 162
C) 108
D) 54
E) 144
2.  After a holiday season, a department store gave a 15% discount on the suits which were less than $100, while gave a 20% discount on the suits which were $100 or more. What is the price (in dollars) after discount if a suit was $125 originally?
3.  One loaf of bread and 8 rolls cost $7.40. At the same prices, two loaves of bread and 5 rolls cost $6.55. How much does a roll of bread cost in dollars?
4.  A purchase is made with whole dollars. The number of two-dollar bills needed to pay for the purchase would be 6 more than the number of bills needed if the same purchase was paid with five-dollar bills. What was the cost of the purchase in dollars?
5.  Susan and Rene are both saving money for airline tickets to an event in Washington D.C. on July 4th. The cost of airline tickets is the same for both. Susan is still $102 short for the ticket, and Rene is still $86 short of the amount. Even if they combine their money, they are still $16 short of one ticket. How much money (in dollars) has Susan already saved?
6.  Jessica went to a store and spent half of her money plus $8 more. She went to a second store and spent half of her remaining money plus $8 more. She then had $8 left. How many dollars did she have when she went to the first store?
7.  There are 54 tables and 36 chairs in an office. The total value of the furniture is $11682. The price of a table is 3 times the price of a chair. What is the price for a table? $
8.  The price of a car recommended by the manufacturer is $10100. A dealer decreased the price by 25%, and then increased it by 25%. What is the final price for the car (in dollars)?
9.  5 notebooks and 4 pencils cost $13.57, while 5 pencils and 4 notebooks cost $13.07. What is the cost of one notebook and one pencil?
A) $3.38
B) $3.31
C) $2.83
D) $3.23
E) $2.96
10.  A store sold 4 times as many blue pens as red pens. The price of each blue pen is
6
7
  of the price for each red pen. If the total amount of money made from all the blue pens and red pens was $150.97, how much (in dollars) of them were from blue pens? (Round the answer to cents.)



By click the below Submit button, answers are finalized.